Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu
 
 • Úvod
 • Webhosting
 • Server hosting
 • Domény
 • Návody a tipy
 • Kontakt
 • Blog
 •  
   

   

  Freehosting nebo placený hosting?

  Webhostingové programy můžeme rozdělit na programy, za které se platí (placený hosting) a programy, které jsou nabízeny zdarma (freehosting). Proč tedy platit za něco, co můžete mít zadarmo?

  Výhody a nevýhody webhostingu zdarma

  Freehosting je výborná varianta pro začínající tvůrce webových stránek, tedy typicky stránky, na kterých jejich autor nehodlá nijak vydělávat a tudíž by jejich provoz musel dotovat. Autor však musí být připraven leccos obětovat - často to bývají některé pokročilé technologie, které jsou náročnější na správu, někdy je nutné na stránky vkládat reklamu, jindy zase není možné využívat vlastní doménu a obvykle Vám také nikdo negarantuje, že na Internetu budou vaše stránky i za měsíc.

  Právě kvalita služeb bývá častým terčem výtek freehostingovým společnostem. Vzhledem k tomu, že jejich příjmy jsou omezené, nemohou si obvykle dovolit nepřetržitý dohled na servery, zálohované spojení, drahé značkové servery, pravidelnou údržbu nebo třeba kvalitní zálohování. Když se pak něco pokazí, výpadek může trvat i mnoho hodin nebo i dní. Několikrát se stalo i to, že freehostingová služba bez náhrady ze dne na den skončila a její uživatelé dokonce přišli o data.

  Další kapitolou je technická podpora free hostingů. Ta je často poskytována pouze pomocí diskuzních fór, ve kterých si uživatelé služby radí vzájemně. Na dotazy e-mailem pak takové služby zpravidla reagují pomalu, nezřídka i vůbec. Na podporu na telefonu můžete rovnou zapomenout.

  U hostingu zdarma si dávejte pozor na adresu stránek. Často používaná doména třetího řádu (vasestranky.provozovatel.cz) mnohdy vypadá lákavě, zejména protože není nutné platit poplatky za vlastní doménu. Určitě se ale vyplatí myslet do budoucna. Takovou adresou svazujete vaše stránky s konkrétním provozovatelem, a pokud se pak rozhodnete odejít, můžete začít od začátku. Co hůře, v případě, že se provozovatel rozhodne na doméně provozovat něco jiného, máte prostě smůlu. Pozor si dávejte také na image, jaký adresou vytváříte. Co si například myslet o čtyřvězdičkovém hotelu, který se nezmohl ani na vlastní doménu? Nemusím snad ani připomínat, že domén neustále ubývá a může se tak stát, že vám tu vaši mezitím někdo vyfoukne.

  Poslední nevýhodou freehostingu bývá absence nebo velmi slabé parametry e-mailu. V době, kdy lze pořídit běžně schránky o velikosti několika GB, působí malé schránky některých poskytovatelů webhostingu zdarma skutečně směšně. Problém bývá také s absencí antispamu nebo antiviru - do schránky jsou tak doručovány nevyžádané a často i nebezpečné e-maily.

  Kdy si vybrat placený webhosting

  Komerční hosting je vhodný pro stránky, u kterých nám záleží na kvalitních službách a podpoře. Za často velmi malý poplatek nabízí obvykle o mnoho více služeb a také o mnoho vyšší naději, že vaše stránky budou vždy přístupné a bezvadně fungovat. Množství a kvalita služeb se pochopitelně odvíjí od ceny - dražší programy nabízí vyšší garanci služeb i rozsáhlejší možnosti dožádat se rady či pomoci od technické podpory. Není tak problém vyřešit problém třeba o půl druhé ráno a nemusíte čekat až do rozednění.

  Služby a kvalita webhostingu jsou úměrné ceně, kterou za něj zaplatíte. Zatímco freehosting je dobrá volba pro osobní stránky, určené například pouze pro přátele, stránky firmy nebo stránky na kterých vám opravdu záleží umisťujte vždy na kvalitní placený hosting. Svůj webhosting si můžete vybrat například v našem vyhledávači webhostingů, pokud se rozhodnete pro webhosting zdarma, podívejte se na na přehled freehostingů.

  Další články

  Přečtěte si i další články z naší sekce Jak vybrat webhosting

  1. Jak vybrat webhosting
  2. Jakou zvolit platformu
  3. Jaké jsou druhy hostingů
  4. 10 tipů jak vybrat kvalitní hosting
   

  Kopírování obsahu nebo jeho části je dovoleno pouze s písemným souhlasem PUEBLO s.r.o.
  Provozovatel neodpovídá za aktuálnost dat ani jakékoliv škody vzniklé používáním tohoto webu.

  © PUEBLO s.r.o., 2003-2020