Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu
 
 • Úvod
 • Webhosting
 • Server hosting
 • Domény
 • Návody a tipy
 • Kontakt
 • Blog
 •  
   

   

  Jakou zvolit platformu

  Zatímco na běžných osobních počítačích se používá téměř výhradně některý z operačních systémů Windows a pouze v menší míře Linux nebo například MacOS, v oblasti serverů určených pro webhosting bývá tento poměr spíše ve prospěch operačních systémů založených na Unixu.

  Co je to platforma?

  Platformou máme na mysli operační systém, na kterém budou Vaše stránky umístěny.

  Je to dáno jednak historickými důvody, kdy býval unix a jeho klony prakticky jediným síťovým operačním systémem, ale i nižšími náklady na pořízení softwarového vybavení. Otázka výkonu a stability je objektivně těžko měřitelná a zastánci obou táborů o ní vedou zuřivé pře.

  Jaké jsou rozdíly?

  Z pohledu autora běžných statických webových stránek jsou rozdíly jen velmi malé:

  Unix/Linux/FreeBSD...Windows
  rozeznávají se malá velká písmena v názvech souborů
  cenik.html je tedy jiný soubor než Cenik.html. Ve stejném adresáři mohou existovat oba dva soubory
  velká a malá písmena v názvech souborů se nerozeznávají
  výše uvedené platí i pro adresáře a adresu stránek - adresa www.mojefirma.cz/novinky/ je jiná než www.mojefirma.cz/NOVINKY/ na malých/velkých písmenech v názvech adresářů nezáleží
  stránky lze aktualizovat většinou přes protokol FTP. K tomu slouží tzv. FTP klient, kterých je na výběr velmi mnoho a některé jsou i zdarma. Nahrávání stránek přes FTP umí i lepší editory HTML. Dále je možné využívat i alternativní protokoly, jako například zabezpečený sFTP nebo WebDAV stránky lze nahrávat jak přes FTP (většinou), tak i přímo přes rozšíření editoru Microsoft FrontPage. To může být výhodné pro ty, kteří stránky tvoří výlučně v tomto editoru. Naopak případná nepřítomnost protokolu FTP dokáže velmi znepříjemnit život

  Horší to bude, chceme-li vytvářet složitější dynamický web za pomoci skriptování na straně serveru (server-side scripting) a například přistupovat k databázi. Musíme se vybrat, na jaké technologii své stránky založíme, protože ne všechny technologie lze použít na obou platformách:

  TechnologieUnix/Linux/FreeBSD...Windows
  PHP skripty ANO ANO (s omezeními)
  ASP skripty NE ANO
  Perl skripty ANO NE
  MySQL databáze ANO ANO
  PostgreSQL databáze ANO NE
  MSSQL, MSDE databáze NE ANO
  Access databáze NE ANO
  .NET NE ANO

  Poznámka: Hosting a databáze nemusí běžet na stejném operačním systému, v tomto případě je možné na Windows hostingu například využívat PostgreSQL provozovanou na Linux serveru.

  Také podpora jednolivých platforem se velmi liší. Zatímco na unixové platformě si většinu parametrů hostingu může každý nastavit přes webové rozhraní, na platformě Windows to obvykle tak jednoduché nebývá a je potřeba zásah administrátora.

  Co zvolit?

  Obecně platí, že chceme-li psát stránky v ASP, zvolíme hosting na platformě Windows (nic jiného nám ostatně ani nezbývá), chceme-li psát v PHP, případně Perlu, zvolíme operační systém založený na Unix/Linux. PHP sice lze provozovat i pod Windows, ale toto řešení není příliš robustní a jednotliví provideři jej nabízí jen zřídka.

  Další články

  Přečtěte si i další články z naší sekce Jak vybrat webhosting

  1. Jak vybrat webhosting
  2. Jaké jsou druhy hostingů
  3. 10 tipů jak vybrat kvalitní hosting
  4. Freehosting vs. Webhosting - proč platit za webhosting?
   

  Kopírování obsahu nebo jeho části je dovoleno pouze s písemným souhlasem PUEBLO s.r.o.
  Provozovatel neodpovídá za aktuálnost dat ani jakékoliv škody vzniklé používáním tohoto webu.

  © PUEBLO s.r.o., 2003-2020