Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu
 
 • Úvod
 • Webhosting
 • Server hosting
 • Domény
 • Návody a tipy
 • Kontakt
 • Blog
 •  
   

   

  Jaké jsou druhy hostingů

  Po minulém článku ve kterém jsme vám přinesli 10 tipů jak vybrat kvalitní hosting, se dnes v naší sekci návodů a tipů podíváme na rozdělení hostingových služeb a popíšeme si jejich hlavní výhody a nevýhody. A protože jsou již dávno pryč časy různých garážových hostingových řešení a na trhu je celé spektrum kvalitních firem, které nabízí různé technologie, pojďme se na ně podívat trošku z blízka a jednotlivé druhy hostingu si podrobně popsat.

  Freehosting

  Hosting zdarma je vhodný pro primitivní webové prezentace, testovací stránky a pro všechny, kteří od hostingu moc neočekávají. Největší výhodou je samozřejmě cena, která je nulová. Freehosting má ale celou řadu nevýhod. Bývá omezen datový přenos, prostor na disku a s kvalitní technickou podporou raději taky moc nepočítejte. Navíc může docházet k různým výpadkům, případně až ztrátě dat, za které vám ve většině případů nikdo neručí. U některých freehostingů mohou také existovat omezení v podobě vložené reklamy a odkazů na vámi hostovaných stránkách. Náš článek o tom, proč raději za hosting platit najdete zde.

  Webhosting

  Klasický webhosting je asi nejrozšířenější formou hostingu. Jde o ideální řešení pro osobní prezentace, blogy, stránky malých a středních firem či menších internetových obchodů. Na trhu je celá řada kvalitních poskytovatelů, takže není problém pořídit webhosting za cenu pár stokorun ročně. Navíc stále více firem nabízí webhosting s neomezeným přenosem dat (traffic), prostorem na disku a bez dalších omezení. Tato oblast je velmi konkurenční a z pohledu kvality služeb velmi vyrovnaná. Takže se při výběru dívejte také na kvalitu technické podpory, zabezpečení dat, podmínky fakturace a ostatní aspekty, které vám pomohou vybrat kvalitního webhostéra.

  Dedikovaný server

  Dedikovaný server je druhem servehostingu, kdy jako zákazník máte k dispozici fyzický server, který je ve správě poskytovatele, který vám hardware jen pronajímá. Poskytovatel má na starosti fyzickou část serveru (můžete požádat o konkrétní konfiguraci, např. zvýšení diskového prostoru, paměti či výpočetního výkonu), naopak softwarová část je pod vaší plnou správou. Je tedy jen na vás, jaký operační systém a jaké služby budete na serveru provozovat. Výhodou je vysoký výkon tohoto řešení, vhodný pro rozsáhlé projekty, nevýhodou je naopak fakt, že musíte mít dostatek znalostí pro správu serveru, nebo si najmout externího správce. Náklady na správu serveru tak mohou cenu tohoto řešení výrazně zvýšit. Pro správu lze také využít různá webová rozhraní, sloužící k pohodlné konfiguraci základních služeb. I s nimi ovšem musíte počítat s faktem, že konfigurace celého serveru je výrazně obtížnější než u běžného webhostingu.

  Managed server

  Jde o druh dedikovaného serveru, který je ale spravován poskytovatelem. V tomto případě vám tak odpadají náklady na vlastního správce, ale naopak musíte počítat s vyšší základní cenou. Při pronájmu managed serveru většinou poskytoval nabízí určitý počet hodin, který je v ceně. Další požadavky jsou pak placeny zvlášť. Po počáteční konfiguraci se běžná správa webového serveru vejde maximálně do několika hodin měsíčně. Musíte tak zvážit, jak budete server využívat a zda není vhodnější varianta dedikovaného serveru.

  Server housing

  Jde o specifickou variantu hostingu. Poskytovatel v tomto případě nabízí jen umístění vašeho serveru v jeho datovém centru. Musíte tak mít kompletní hardware a platíte jen za pronájem místa a konektivity. Toto řešení je sice lákavé cenou, ale musíte zvážit všechny rizika, která plynou z pořízení vlastního serveru, jeho správy, řešení výpadků a upgradů serveru a dalších okolností, které jsou spojený s vaší plnou odpovědnosti za server.

  Virtuální server

  VPS hosting je moderní řešení hostingu, které je čím dál více oblíbené a postupně nahrazuje klasické fyzické hostingy. Jde vlastně o virtuální prostor na fyzickém serveru, které se tváří jako vlastní server. Obrovskou výhodou je jeho škálovatelnost. Můžete tak váš hosting snadno rozšířit či pozměnit v závislosti na vašich potřebách. Virtuální servery se objevují ve více variantách. Můžete tak mít virtuální server se správcem, který se o vše stará a je obvykle zahrnut v ceně, nebo můžete mít správu virtuálního serveru na starosti vy, takže si na server můžete instalovat a provozovat libovolné aplikace. Dnes jsou již softwary na správu VPS relativně jednoduché, takže pro šikovného webmastera není problém spravovat server interně.

  Cloud hosting

  Jde o nejnovější technologii, při které si nepronajímáte konkrétní server, ale jen výpočetní výkon, přenos dat, využitý prostor atd. Platíte tak jen za to, co spotřebujete. Cloud hosting může být v transparetní formě, kdy se tváří jako jeden server s neomezeným výkonem, nebo ve formě několik aplikačních serverů. Tato forma hostingu je určena pro velmi pokročilé uživatele, kteří mají s hostingem rozsáhlé zkušenosti a je vhodná pro již zavedené weby s vysokou nebo prudce kolísavou návštěvností a požadavkem na vysokou dostupnost.

  Jak je z přehledu patrné, existuje celá řada hostingových řešení. Vždy jde ale o individuální požadavek zákazníka, který by si měl ujasnit, co přesně od hostingu čeká a jaké jsou jeho požadavky. Je také dobré myslet do budoucna, když se vám například zněkolikanásobí návštěvnost, abyste měli možnost migrovat na vyšší tarif, či lepší technologii.

  Další články

  Přečtěte si i další články z naší sekce Jak vybrat webhosting

  1. Jak vybrat webhosting
  2. Jakou zvolit platformu
  3. 10 tipů jak vybrat kvalitní hosting
  4. Freehosting vs. Webhosting - proč platit za webhosting?
   

  Kopírování obsahu nebo jeho části je dovoleno pouze s písemným souhlasem PUEBLO s.r.o.
  Provozovatel neodpovídá za aktuálnost dat ani jakékoliv škody vzniklé používáním tohoto webu.

  © PUEBLO s.r.o., 2003-2019