Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu
 
 • Úvod
 • Webhosting
 • Server hosting
 • Domény
 • Návody a tipy
 • Kontakt
 • Blog
 •  
   

   

  Jak vybírat webhosting

  Tento článek Vám poradí, jak vybírat webhosting a na co si dávat pozor při výběru poskytovatele.

  Co potřebujeme

  Především si musíte ujasnit, co od webhostingu vyžadujete. To závisí především na tom, jaké stránky chcete na internet umístit, komu budou určeny a zda-li se jedná o statické nebo dynamicky generované stránky. Doplňkem většiny webhostingů bývá i e-mailová schránka. Pokud ji budete chtít využívat, je vhodné se rozhodovat i podle možností, které nabízí.

  • Chcete vlastní doménu?
  • Kolik místa stránky zabírají?
  • Používáte skriptování na straně serveru (PHP, ASP, .NET, ...)?
  • Používáte databázi?
  • Vyžadujete e-mailovou schránku? Jaké vlastnosti má mít?
  • Očekáváte vysokou návštěvnost?
  • Jedná se o problematický obsah (erotické stránky, stahování velkých objemů dat)?
  • Požadujete nonstop technickou podporu na telefonu nebo si vystačíte s e-mailem?
  • Požadujete garanci kvality služeb?

  Pokuste se odpovědět na každou z uvedených otázek a teprve poté pokračujte ve čtení.

  Vlastní doména

  Dobrá adresa www stránek je základem úspěchu. Vlastní doména znamená mít adresu ve tvaru například www.franta-pytlik.cz nebo www.frantapytlik.com. Bohužel za tyto adresy je potřeba platit. Částky to ale nejsou nijak přemrštěné. Doména končící .cz stojí (srpen 2009) kolem 300 Kč ročně včetně DPH a generické domény .com, .net, .org, .info a další jsou ještě levnější.

  Nechcete-li za doménu platit, můžete využít tzv. doménu třetího řádu. V tomto případě bude adresa vašich stránek například frantapytlik.poskytovatel.cz. Všechno zadarmo má však své ale! V případě, že budete v budoucnu chtít přejít k jinému poskytovateli webhostingu, budete muset změnit i adresu stránek. Veškerá propagace vašich stránek tak přijde vniveč. Obvzlášt pokud si vyberete nějakou formu hostingu zdarma, není nikdy jisté, jak dlouho hosting skutečně zdarma bude.

  Další informace naleznete v sekci Domény.

  Prostor na disku

  I když se většina webhosterů v poslední době ohání prostorem v řádu několika GB, vězte, že většina běžných stránek nemá více než 10MB. A pokud má, většinou se jedná o špatně komprimovanou grafiku a tomu byste se měli vyhnout dvojnásob. Takové stránky se totiž také dlouho načítají a ne každý přes modem připojený návštěvník bude mít s Vámi trpělivost. Při rychlosti 56kbps, což je stále nejčastější připojení v ČR, se oněch 10MB stahuje téměř 25min. Snadným výpočtem si můžete odvodit, jak dlouho by to trvalo u 10GB... Nestačí-li Vám místa na kalkulačce, jsou to téměř 3 týdny.

  Samozřejmě, pokud chcete na stránky dávat fotky či videa z dovolené, větší prostor využijete.

  Skriptování na straně serveru

  Pokud jste pokročilejšími tvůrci webových stránek, možná používáte skripty typu PHP, ASP nebo .NET, kterými si ulehčujete práci při psaní stránek nebo třeba zpracováváte obsah formulářů. Potom je samozřejmě nutné, aby váš webhosting stejnou technologii také podporoval. Na stránkách poskytovatele většinou najdete i přesnější popis, například podporované verze jazyka PHP, nebo verzi .NET frameworku. Pokud používáte nějaké speciální moduly, zejména například v ASP, je vhodné si zjistit také jejich podporu. V případě PHP velmi pomůže stránka s výpisem funkce phpinfo(), kde všechny informace zjistíte přímo ze serveru. U PHP dnes rozhoduje verze PHP instalovaná na serveru a také to, jestli běží PHP v safe mode nebo ne. Problémy také obšas nastávají s podporou modulu mod_rewrite pro server Apache.

  Databáze

  Používáte-li spolu se skriptováním ještě databázi, zajímat by vás kromě podpory té či oné databáze měly také různá omezení - například velikost databáze, maximální počet dotazů / čas a podobně. Většina webhostingů má pro správu tabulek v databázi nejaké webové rozhraní, například phpMyAdmin pro MySQL. Bohužel to ale stále ještě nebývá pravidlem a někteří toto rozhraní nemají, nebo používají nějakou hodně starožitnou verzi. Naštěstí není složité nahrát si a používat vlastní verzi někam do svých stránek. Pokud chcete používat externí nástroj pro správu databáze (například MySQLFront nebo MySQL Administrator), ověřte si, že je možný přístup k databázi z cizí IP adresy. V neposlední řadě by vás mělo zajímat, jakým způsobem a jak často jsou data zálohována.

  E-mail

  I když v dnešní době můžete využívat spoustu velmi kvalitních freemailových služeb, vypadá vždy lépe, když máte jako kontakt na stránkách uvedený e-mail ve formě info@mojedomena.cz namísto bigboss@zadarmomejl.cz. E-mail většinou dostanete k hostingu automaticky, tak proč jej nevyužít? Snad jen, že by měl horší vlastnosti než ten zdarma - a to se bohužel může stát. Častým nešvarem je omezování velikosti schránky na nějakou nesmyslnou hodnotu, omezování velikosti příloh a také špatné rozhraní pro čtení pošty přes prohlížeč. Co by tedy měl e-mail mít a co jednotlivé pojmy znamenají?

  • počet schránek - počet fyzických schránek s vlastními přihlašovacími údaji. Můžete tak zřídit samostatnou schránku například celé rodině.
  • velikost schránky - objem dat, které může schránka přijmout. Určitě by mělo být více než 10MB. Často je prostor sdílený pro všechny schránky, nebo i s www stránkami a případnou databází.
  • POP3 / IMAP - pomocí těchto technologií si můžete poštu stahovat do poštovního klienta (například Outlook Express)
  • SMTP server - zvláštní SMTP server se hodí především těm, kteří se připojují k internetu přes více poskytovatelů připojení. Mohou tak odesílat maily bez neustálé iritující změny SMTP serveru na poskytovatele, přes kterého jsou právě připojeni.
  • doménový koš - jedná se o schránku, do které přijdou všechny e-maily, nezávisle na tom co je před "zavináčem". Můžete tak používat více adres, ale jednu fyzickou schránku. Alternativou jsou aliasy.
  • aliasy - možnost nastavení více adres k jedné fyzické schránce. Umožňují detailnější, ale zároveň složitejší nastavení než doménový koš.
  • antivirový program - automaticky již na serveru kontroluje zprávy na viry a nakažené zprávy maže.
  • antispamový filtr - automaticky prohlíží maily a filtruje nevyžádanou poštu.
  • čtení mailů přes web - znamená rozhraní, přes které lze číst maily bez nutnosti stahování do počítače. Toto rozhraní oceníte zejména na cestách.
  • nastavení mailů přes web - e-maily můžete nastavovat přes www rozhraní.

  Vlastní server

  Očekáváte-li vysokou návštěvnost nebo pokud potřebujete provozovat nějaké speciální aplikace, zvažte, není-li lepší zaplatit si vyhrazený (dedikovaný) server, případně server virtuální. Dedikovaný server je server, na kterém budou pouze Vaše stránky a nebudete se tak dělit s nikým jiným o výkon serveru. Toto řešení je pochopitelně výrazně dražší, nicméně v poslední době se objevil i kompromis v podobě virtuálních serverů - na jednom fyzickém serveru běží současně několik operačních systémů, každý pro jednoho zákazníka. Jako zákazník pam máte vyhrazen určitý výkon serveru, se kterým si můžete děla v podstatě co chcete.

  Více informací o dedikovaných a virtuálních serverech naleznete v sekci Server hosting.

  Erotické a download servery

  Ačkoliv to většinou v popisu programů stránkách poskytovatelů webhostingu nenajdete, většina z nich má v podmínkách klauzuli o stránkách, které nadměrně zaťežují linky nebo servery. Tím jsou myšleny zejména stránky s erotickým obsahem, protože ty mají obvykle vysokou návštěvnost a současně díky množství obrázků a videí také vysoký přenos dat (označováno jako traffic). Takové stránky se pak poskytovateli za běžné ceny jednoduše nevyplatí. Často tedy najdete v nabídce zvláštní programy pro erotické stránky za o něco vyšší ceny, kde vám dohady ohledně podmínek nehrozí.

  Technická podpora

  Technická podpora je další z doplňkových služeb, na které se dá ušetřit. Často tedy naleznete v nabídce webhostingové programy s omezenou technickou podporou, nebo naopak nonstop podporu za příplatek. Je jen na vašem rozhodnutí, jak často budete podporu využívat, a zda-li to skutečně nepočká až do rána. V souvislosti s podporou by vás také mělo zajímat, co všechno si můžete mastavit sami přes webové rozhraní. Z logiky věci vyplývá, že čím více si toho můžete nastavit sami, tím méně budete podporu využívat.

  Garance kvality služeb

  Pokud potřebujete mít stránky opravdu neustále funkční a každý výpadek pro vás znamená velkou ztrátu, můžete požadovat garanci kvality služeb - typicky jako procentuální hodnotu času, po kterou musí být web dostupný. Pokud je dostupnost nižší, následuje pro poskytovatele sankce - například odpuštění polatků za webhosting v daném měsíci. Obvykle současně bývá vyhrazena nějaká doba na pravidelnou údržbu serveru, například instalaci nového software atp.

  Je vhodné, aby poskytovatel webhostingu měl vlastní monitoring, tedy aby se o výpadku dozvěděl ihned, a ne až mu volají nespokojení uživatelé. Současně musí mít k dispozici nonstop dozor, který může problémy ihned řešit. Samozřejmě toto splňují spíše větší společnosti, které výpadky obvykle dovedou operativně řešit. I přesto však bývají obecně výpadky ojedinělé a dostupnost většinou vyšší než 99.5% času.

  Další vlastnosti

  Velmi důležité jsou statistiky. Od těch volně dostupných se liší především tím, že vychází z logu serveru a jsou tudíž velmi přesné. Navíc obsahují i položky, které externí statistiky podchytit nedokážou - například chybové stránky. Ne každý webhosting je v základu poskytuje a jen u málo společností lze navíc logy serveru stáhnout a nechat zpracovat vlastním nástrojem.

  Podstatný je též způsob, jakých chcete umisťovat stránky na server. Kromě obligátního FTP můžete požadovat FrontPage Extensions nebo třeba WebDAV.

  Další články

  Přečtěte si i další články z naší sekce Jak vybrat webhosting

  1. Jakou zvolit platformu
  2. Jaké jsou druhy hostingů
  3. 10 tipů jak vybrat kvalitní hosting
  4. Freehosting vs. Webhosting - proč platit za webhosting?
   

  Kopírování obsahu nebo jeho části je dovoleno pouze s písemným souhlasem PUEBLO s.r.o.
  Provozovatel neodpovídá za aktuálnost dat ani jakékoliv škody vzniklé používáním tohoto webu.

  © PUEBLO s.r.o., 2003-2020