Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu
 
 • Úvod
 • Webhosting
 • Server hosting
 • Domény
 • Návody a tipy
 • Kontakt
 • Blog
 •  
   

   

  10 tipů, jak vybrat kvalitní hosting

  Protože webhosting většina z nás nevybírá každý den, připravili jsme pro vás 10 tipů, jak vybrat kvalitní hosting. V následujícím článku se pokusíme přiblížit jednotlivé faktory, které byste měli při výběru zohlednit a které vám mohou ušetřit nejenom čas, ale také náklady na webhosting.

  1) Požadavky

  Před procházením nabídky webhostingových firem byste si měli ujasnit, co přesně od webhostingu očekáváte a pro jaký druh stránek bude určen. Jde o malou statickou prezentaci vaší firmy a nemáte v plánu nic často měnit, nebo chcete hostovat rozsáhlý e-shop? Jakou požadujete technologii? (PHP, ASP, .NET, …). Jakou databázi? (MySQL, MS SQL, PostgreSQL...). Jak velký budete objem dat? Jaké aplikace chcete používat? (WordPress, Joomla!, Drupal,...). Máte vlastní doménu, nebo si ji necháte zřídit přes webhostéra? Na všechny tyto otázky byste si měli odpovědět ještě před vlastním výběrem webhostingového programu.

  2) Nabídka

  Pokud jste si ujasnili technické aspekty, můžete se pustit do studia nabídky. Přestože je konkurence na trhu poskytovatelů webhostingů velká, existují mezi firmami rozdíly. Neberte první nabídku na kterou narazíte, ale vyberte si několik různých webhostingových programů a ty porovnejte mezi sebou. Pomůže vám například výběr webhostingu na našich stránkách, kde si můžete, pomocí filtrování, vybrat hosting přesně podle vašich představ.

  3) Reference

  Jestliže si nejste jistí výběrem webhostingové společnosti, můžete si vyhledat a pročíst zkušenosti předchozích uživatelů. Nejde sice o zaručený a nezkreslený zdroj informací, ale může vám pomoci udělat si obrázek o dané společnosti. A kde hledat? Hodnocení webhostingů najdete například na Hostingy.cz u jednotlivých firem, nebo můžete informace jednoduše vygooglovat. Většinou narazíte na různá fóra, kde můžete získat zajímavé informace, které se z oficiálních stránek nedozvíte.

  4) Ceník

  Ceník si vždy pečlivě prostudujte. Většina společností udává ceny bez DPH, až na některé výjimky. Většina základních webhostingových programů, které jsou vhodné pro statické stránky, začíná na ceně kolem 20 Kč za měsíc. S vyššími nároky na hosting se úměrně zvyšuje i cena. Úskalím jsou také různé jednorázové poplatky a příplatky. Některé hostingové programy mají sice velmi nízkou základní cenu, ale vše další, jako jsou další emailové adresy, jednorázové úkony, zálohy dat nebo překročení trafficu, vám budou zaúčtovány navíc. Proto si ceník dobře prostudujte a vše dobře zvažte.

  5) Podpora

  I u těch nejlevnějších hostingů obvykle funguje hlášení poruch nonstop, stejně jako samotné firmy disponují kvalitním monitoringem a o případném výpadku na straně jejich serveru se obvykle dozví dříve než vy. Vlastní podpora se pak omezuje spíše na „Nejde mi nainstalovat xyz“ nebo „Potřebuji nastavit to a to“. Úroveň technické podpory je velmi závislá na ceně, kterou za hosting platíte. Platíte-li pár desítek korun měsíčně, nelze čekat, že se s vámi někdo bude vybavovat po telefonu v sobotu v noci. Zkušenější uživatelé si potřebné informace umí vyhledat sami a mohou zvolit levné programy s časově omezenou podporou nebo úplně bez podpory. Pokud však s hostingem začínáte, určitě podporu nepodceňujte a raději si připlaťte.

  6) Zabezpečení a zálohování

  Jako laik máte jen omezené možnosti poznat, jak je hosting bezpečný. Drtivá většina takzvaných hacknutí má nicméně původ v kompromitaci přihlašovacích údajů na FTP samotným klientem. Větší bezpečnost nabízí zabezpečené protokoly na přenos souborů nebo také možnost zamknout možnost připojení přes FTP na konkrétní IP adresy. Určitě dbejte také na to, aby vlastní administrace hostingu byla zabezpečená pomocí https.

  Většina kvalitních webhostingů nabízí každodenní zálohování všech dat na lokální server a pro případ například přírodní katastrofy také pravidelně kopíruje zálohy do fyzicky oddělené lokality. Prověřte si, jak dlouhou historii záloh hosting nabízí a kolik stojí vyžádané obnovení dat.

  7) Fakturace

  Levnější webhostingové programy jsou většinou fakturovány na jeden celý rok. U dražších programů se období zkracují. Pokud se rozhodnete odejít předčasně a máte předplacené období, můžete požádat o vrácení částky. Serióznější webhostingové společnosti by vám měly vyhovět. Informujte se ale o této možnosti ještě před zaplacením webhostingu a ušetříte si tak případné potíže. Na druhou stranu odměnou za předplacení webhostingu na delší období dopředu pro vás bude nižší cena.

  8) Dostupnost

  I těm nejlepším webhostingovým společnostem se může stát, že dojde k nečekanému výpadku. Mělo by ale být samozřejmostí, aby o těchto problémech otevřeně informovali zákazníky a tyto potíže zbytečně neutajovali. Pokud si chcete prohlédnout dostupnost jednotlivých webhostingů, můžete využít nezávislého měření na stránkách mereni.kyblsoft.cz.

  9) Přístup

  Protože jste platící zákazník, měl by tu být webhosting pro vás a měl by být dostupný v případě vašich dotazů. Protože každému vyhovuje jiný přístup, měla by společnost nabízet více kanálů, jak je zákazník může kontaktovat. Kromě telefonického kontaktu, či emailu, se můžete také setkat s různými messengery, online formuláři, VoIP, apod. I ty nejlevnější hostingy bez podpory nabízí alespoň zákaznické fórum. Ověřte si ale, že na dotazy ve fóru skutečně někdo smysluplně odpovídá.

  10) Sleva

  V případě, že máte více internetových projektů a chcete je hostovat u jedné společnosti, můžete se pokusit vyjednat určitou slevu. Nemusí být nějak závratná, ale při větším počtu stránek se může vyplatit. Někteří webhostéři nabízí například vyšší tarif za cenu nižšího v případě, že u nich hostujete více stránek. Je to ale vždy individuální a záleží to na vaší domluvě a ochotě společnosti. Ušetříte také v případě, když na webhosting nespěcháte a máte možnost si počkat na různé slevové akce. Webhostingové společnosti je pořádají například v létě, kdy je poptávka nižší.

  Další články

  Přečtěte si i další články z naší sekce Jak vybrat webhosting

  1. Jak vybrat webhosting
  2. Jakou zvolit platformu
  3. Jaké jsou druhy hostingů
  4. Freehosting vs. Webhosting - proč platit za webhosting?
   

  Kopírování obsahu nebo jeho části je dovoleno pouze s písemným souhlasem PUEBLO s.r.o.
  Provozovatel neodpovídá za aktuálnost dat ani jakékoliv škody vzniklé používáním tohoto webu.

  © PUEBLO s.r.o., 2003-2020