Hosting, hostingy, webhosting, přehled webhostingů, přehled hostingů Novinky ze světa domén, hostingu a internetu
 
 • Úvod
 • Webhosting
 • Server hosting
 • Domény
 • Návody a tipy
 • Kontakt
 • Blog
 •  
   

   

  Jak registrovat doménu

  Každá internetová doména má dvě, někdy i více částí:

  Například: www.hostingy.cz

  cz je takzvaná doména nejvyšší úrovně (TLD).

  hostingy je vlastní doménové jméno. Pro tato jména existují striktní pravidla (minimální a maximální délka, povolené znaky atp.) Tyto pravidla se liší podle TLD.

  www je doména III úrovně a obvykle se používá pro označení typu serveru, ke kterému chceme v rámci domény přistoupit. Obvyklé www na začátku adresy je pouze vžité označení pro webový server a nemá větší význam. Většina webhostingů dnes konfiguruje servery a DNS tak, aby se doména dala použít i bez této zkratky na začátku, nebo i s jiným označením. Obvykle se hovoří o subdoménách.

  TLD

  Výběr domény začneme od koncovky, tedy domény nejvyšší úrovně. Téměř každá země má TLD vlastní a může si s ní nakládat, jak uzná za vhodné. V českých podmínkách nás budou zajímat především .cz (Česká republika) a okolní státy: .sk, .de, .at, .pl. Pár let také existuje doména evropská - .eu. Některé země mají pravidla striktní, některé velmi uvolněné – zatímco české domény si může registrovat kdokoliv, pro registraci slovenských domén musíte mít občanství SR, mít zde založenou společnost nebo alespoň pobočku. Obdobně doménu .eu si nemohou registrovat občané a firmy ze států mimo EU.

  Kromě národních TLD existují také generické domény nejvyšší úrovně. Mezi ty patří například .com, .net, .org, .info, .name a další. Především doména .com je v zahraničí i u nás velmi populární.

  Obvykle se koncovka domény vybírá podle toho, pro jaké návštěvníky budou stránky určeny. Jestliže jsou například stránky v češtině a návštěvníci převážně z ČR, je jasná volba koncovka .cz. U mezinárodních webů je naopak první volbou doména .com. Domény jsou dnes již relativně levné a není důvod nekoupit jich více s různými koncovkami – dříve než to za vás udělá někdo jiný a začne vám tak konkurovat.

  Při rozhodování se o TLD je také dobré mít na paměti, že některé jsou více či méně žádané. Zatímco .com jsou žádané velice a najít volnou doménu je dnes velmi těžké, například u domén .biz, .name a dalších je to stále relativně jednoduché.

  Doménové jméno

  Existuje několik postupů, podle kterých se volí samotné doménové jméno. Nejobvyklejší je samozřejmě zvolit za doménové jméno název firmy, vaše jméno nebo třeba přezdívku.

  Další varianta je zvolit doménu podle oboru – chcete-li například udělat stránku o chroustech, je logickou volbou doména chrousti.cz nebo chroust.cz. Bohužel, oborů, ve kterých jsou tyto jména stále volná už moc není.

  Další možnost je doménové jméno různě skládat, například přidat před název nějaký přívlastek (krasnadovolena.cz), vystupňovaný přívlastek (nejlepsidovolena.cz) nebo dokonce zvolání (nadovolenou.cz). Můžete také použít sloveso vyjadřující danou činnost (odpocivat.cz), různě vyčasované sloveso (odpocivame.cz) nebo dokonce sloveso v přikazovacím způsobu (odpocivej.cz).

  Velmi oblíbeným postupem je dnes také vytváření nových slov. Toto se týká především domén .com, ve kterých už jsou téměř všechna slova ze slovníku a dokonce i jejich spojení obsazena. Příkladem budiž flickr.com nebo joost.com

  Na co dávat pozor

  Je-li doména složena z více slov, je možné použít variantu bez pomlček (krasnarychlaauta.cz) nebo s pomlčkami (krasna-rychla-auta.cz). Ačkoliv druhý příklad vypadá opticky určitě lépe, používá se dnes především varianta bez pomlček. U těchto domén pozor, protože uživatelé si je mohou snadno splést a z pomlčkové varianty vaší úspěšné domény si někdo jiný může udělat dobrý byznys. Když už se pro takové jméno rozhodnete, je lepší koupit raději obě domény.

  Pozor také na slova, u kterých není zcela zřejmé, jak se píší. Platí to zejména pro přejatá anglická slova (showbusiness.cz), ale také česká slova, u kterých se často chybuje, například vyjmenovaná slova (babyka.cz). To stejné platí o písmenech, která se nejednoznačně vyslovují (zpevak.cz, jaksbalitholku.cz).

  Doménový název by neměl být příliš dlouhý a měl by být snadno zapamatovatelný. Doména vseowebhostingudomenachaserverech.cz sice přesně vyjadřuje, o čem web bude, ale bohužel si ji téměř nikdo nezapamatuje - a pokud ano, velmi jednoduše udělá při jejím psaní překlep. Rychlý test je zkusit někomu nadiktovat název vymyšlené domény po telefonu. Pokud se vás dotyčný několikrát zeptá, jak se to píše, někde jste udělali chybu.

  Co když je doména obsazená

  Při registraci zejména generických domén (především .com) téměř určitě narazíte na to, že vámi vybranou doménu již někdo vlastní. V tomto případě je dobré využít propracovaných nástrojů pro hledání různých variant na vámi vybrané slovo. Univerzální služba na to neexistuje, vyplatí se vyzkoušet různé nástroje (zadejte do oblíbeného vyhledávače například "domain suggest"). Tyto nástroje zkouší dostupnost stovek variant s různými příponami, předponami nebo dokonce synonymy zadaného slova.

  Pokud alternativu nenajdete, můžete zkusit kontaktovat vlastníka domény a zjistit, zda-li by vám ji neprodal. Vaše šance se zvyšují, pokud na doméně není doposud žádný obsah – pravděpodobně se jedná o nějakého spekulanta, který se snaží na doméně tímto způsobem vydělat.

  Registrace domény

  Doménu si můžete zaregistrovat přes kteréhokoliv poskytovatele webhostingu. Pokud se vám jím nabízená cena nezdá nebo chcete mít domény vedené odděleně, můžete samozřejmě využít služeb nezávislého registrátora. Výhodou je to zejména v situaci, kdy domén vlastníte více a chcete mít jejich správu a účtování pohromadě.

  Za hostingy.cz v tomto případě dlouhodobě doporučujeme společnost FORPSI, která je jedním z největších registrátorů, má velkou nabídku TLD, domény prodává za velmi nízké ceny a především má plně automatizovanou administraci domén včetně možnosti on-line plateb.

   

  Kopírování obsahu nebo jeho části je dovoleno pouze s písemným souhlasem PUEBLO s.r.o.
  Provozovatel neodpovídá za aktuálnost dat ani jakékoliv škody vzniklé používáním tohoto webu.

  © PUEBLO s.r.o., 2003-2020